נישואין מוצלחים/ ד"ר דניאל גוטליב

ד"ר דניאל גוטליב

פסיכולוג קליני ומטפל משפחתי מוסמך

 

נהוג ומקובל לחשוב כי שיעור הגירושין הינו גבוה ואף עולה מדי שנה. אכן יש בכך מן האמת, אולם גם יש בעובדה זו בכדי להסתיר לעיתים עובדה לא פחות משמעותית והיא כי רוב האנשים נשואים ונשארים נשואים. עם זאת, נשאלת השאלה: כמה מאלו שנשארים נשואים באמת שמחים ומאושרים וכמה מהם רק סוחבים, אולי מכוח האינרציה?

נישואין כמו כל דבר אחר זקוקים לתחזוקה על מנת שימשיכו לעבוד בצורה טובה. אי אפשר להתניע את הנישואין מתחת לחופה ולתת לו להמשיך לעבוד במשך עשרות של שנים ללא סיכה, ללא החלפת חלקים וללא תדלוק. כמו כל דבר אחר שזז – ואפילו דברים שלא זזים אלא שרק קיימים בחלל העולם – יכולה להיות שחיקה ללא ההשגחה, הבקרה והטיפולים המתאימים. לאחרונה התפרסם מטעם חוקרת נישואין ידועה מספר קווים ליצירת נישואין טובים:

  1. יצירת הפרדה ממשפחת המקור: אחת מהמשימות המרכזיות ביצירת זוגיות הינה העברת כובד המשקל ממערכת היחסים של האדם ממשפחת המוצא שלו אל המשפחה החדשה שהוא יוצר. משימה זו קשה, לעיתים, בשל תחושת נאמנות למשפחת המוצא ואף בשל דרישה מצדה לתת זכות קדימה לצרכיה ורצונותיה – לפעמים על פני אלו של בן או בת הזוג. נישואין בריאים מחייבים, מחד, כבוד וקשר טוב עם משפחת המוצא, אולם, מאידך, גם העדפה של הצרכים הזוגיים על פני אלו של משפחת המוצא. כאשר קיימת תקשורת טובה בין בני זוג, רצון טוב ומערכת יחסים בריאה, ניתן לצור איזון כך שנוצר מענה מתאים לצרכים של כולם.
  2. ביחד אבל לחוד: נישואין טובים מחייבים יצירת חוויות משותפות, השקפות עולם דומות, תחומי ההתעניינות משותפים והרצון לעשות האחד במחיצתו של השני. יחד עם זאת, כאשר אנשים מתחתנים הם לא צריכים לוותר על האינדיבידואליות שלהם. יש מצבים שהאחד אוהב פעילויות אשר לא נוחות לשני או לא מעניינות אותו ואם אין הם פוגעים בזוגיות, הרי שלא צריך לוותר עליהם. כמו כן, לעיתים, כל אחד צריך זמן שקט משלו ובנישואין בריאים הזמן הזה מתאפשר ללא שהאחד חש כי הדבר בא על חשבון הזוגיות.
  3. אינטימיות: אינטימיות הינה חלק חשוב מנישואין ולא ניתן לקיים נישואין נורמאליים ללא אינטימיות. חשוב לבני הזוג לשמור על האינטימיות כשטח אשר אין בו פלישה מצדם של גורמים חיצוניים כגון עבודה, משפחה או קשיים אחרים.
  4. התמודדות עם ילדים: עבור זוגות עם ילדים, חשוב לשמר מקום לזוגיות על אף האתגרים הקשורים בגידול ילדים. הדרישות של גידול ילדים יכולות, לעיתים, להאפיל על מערכת היחסים הזוגית הן בשל הלחצים הנפשיים והן בשל הלחצים הפיסיים היומיומיים. יחד עם זאת, חשוב לבני זוג תמיד למצוא מקום לזוגיות ולא לתת לתהליך של גידול ילדים להשכיח את הקשר הזוגי.
  5. להתמודד עם הקשיים בחיים: בכל משפחה ובכל זוג יש קשיים. צריך להתמודד עם אובדן, מוות, מחלה, כשלון, אבטלה וכו'. בזוגיות טובה, שני בני הזוג ניגשים להתמודדויות שכאלו בצורה ישירה ועניינית ללא מורא ופחד. כאשר קיימת תמיכה הדדית, הרבה יותר קל להתמודד עם הקשיים של החיים ולעיתים קרובות ההתמודדות המשותפת אף מחזקת את הזוגיות.
  6. הומור: תשתמשו בהרבה הומור וצחוק על מנת לשמור על דברים בפרופורציות הנכונות על מנת להימנע משעמום ובדידות. גם כאשר יש בעיות, כאשר מצליחים למצוא את הצד ההומוריסטי של הדברים מצליחים במקרים רבים להוציא מהם את העוקץ ובכך גם מתאפשרת מציאת פתרונות.
  7. תפנקו האחד את השני: נישואין מצליחים כאשר בני הזוג יודעים לתת מענה לצרכים האחד של השני תוך כדי מתן תמיכה ועידוד. בזוגיות טובה, כאשר האחד נותן תמיכה או מענה לצרכים של השני אין זה בא על חשבון הצרכים שלו אלא אף מגביר את הסיכויים כי יהיה יחס דומה כלפיו.
  8. שימור האידיליה: חשוב לעשות כמה שניתן על מנת לשמר את הרומנטיקה או את הדימויים האידיאליים אשר אפיינו את תחילת הדרך המשותפת, במיוחד כאשר החיים שלנו מחייבים אותנו להתמודד עם שינויים ומציאות הבאים עלינו ללא כל הודעה מראש.

 

שימור הנישואין דורש השקעה רבה ומתמדת אבל יישום העקרונות הנ"ל יכול לעזור רבות בהשגת המטרה הנעלה הזאת. תנסו ותראו.

שיתוף:

מאמרים נוספים

אלכוהוליזם כפרשיית אהבה מחוץ לנישואים/ ד"ר שרה איוניר
נישואין מוצלחים/ ד"ר דניאל גוטליב
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
דילוג לתוכן